MDM-21SH027P
Mfr.Part #
MDM-21SH027P
Description
CONN MICRO-D RCPT 21POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Ingress Protection :
Cable Length :
76mm
Material Flammability Rating :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Contact Type :
Signal
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Connector Type A :
D-Sub
Number of Rows :
2
Gender :
FEMALE
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness :
Packaging :
Bulk
Voltage Rating :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Number of Positions :
21
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Current Rating :
3A
Features :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
DIN Conformance :
No
Backset Spacing :
Brand :
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Mixed Contacts :
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
IEC Conformance :
Wire/Cable Gauge :
26 AWG
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Style :
Socket
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Wire Gauge :
Termination :
Wire Leads
Radiation Hardening :
Housing Material :
Polymer
Product Status :
Active
Mount :
Panel
RoHS :
N
Feature :
Shielded
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Filter Feature :
MIL Conformance :
Base Product Number :
MDM-2
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MDM-21SH027P
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21SH027P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-21SH027P pinout, MDM-21SH027P datasheet PDF, MDM-21SH027P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21SH027P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.