MDM-21SH027B-A174
Mfr.Part #
MDM-21SH027B-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 21POS PNL MNT
Termination :
Wire Leads
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Wire Gauge :
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Base Product Number :
MDM-2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Pbfree Code :
yes
Material Flammability Rating :
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
No
Number of Contacts :
21
Filter Feature :
Contact Finish Thickness :
Feature :
Shielded
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Mixed Contacts :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
RoHS :
Compliant
Total Number of Contacts :
21
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
14 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Signal
Product Status :
Active
Contact Finish :
Gold
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Features :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Empty Shell :
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Material :
Liquid Crystalline Polymer
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
Color :
Contact Form :
Current Rating :
3A
Voltage Rating :
Datasheets
MDM-21SH027B-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21SH027B-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:21, MDM-21SH027B-A174 pinout, MDM-21SH027B-A174 datasheet PDF, MDM-21SH027B-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21SH027B-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MDM-21SH027B-A174 Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the 83513-Style Micro D Metal Shell (MDM) Series.Devices with 21 pins are available.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.In this case, the device operates at -55°C~125°C Operating Temperature.