MDM-21SCBRM7-A174
Mfr.Part #
MDM-21SCBRM7-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 21POS R/A SLDR
Stock
4
In Stock :
4
D-Sub Connector Assemblies
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Features :
Shielded
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Brand :
Number of Rows :
3
Number of Positions :
21
Published :
2006
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Housing Material :
Polymer
Current Rating (Amps) :
3A
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Feature :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
2.54mm
Wire Gauge :
Contact Resistance :
8mOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Base Product Number :
MDM-2
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Mount :
Panel, Through Hole
Orientation :
RIGHT ANGLE
Termination :
Solder
Voltage Rating :
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Color :
Black
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insertion Force-Max :
2.224 N
Contact Style :
Socket
Number of Ports :
1
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness :
Depth :
15.7mm
Contact Finish :
Gold
RoHS :
N
Number Of PCB Rows :
3
Material Flammability Rating :
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Rated Current (Signal) :
3A
Body/Shell Style :
PLUG
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Contact Type :
Signal
Length :
27.56mm
Backset Spacing :
Reliability :
COMMERCIAL
Datasheets
MDM-21SCBRM7-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21SCBRM7-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-21SCBRM7-A174 pinout, MDM-21SCBRM7-A174 datasheet PDF, MDM-21SCBRM7-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21SCBRM7-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.