MDM-21PCBRTL58-A174
Mfr.Part #
MDM-21PCBRTL58-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 21POS R/A
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Body Depth :
0.42 inch
Number Of PCB Rows :
3
Current Rating :
3A
Termination :
Wire Leads
Gender :
Male
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Number of Positions :
21
Wire Gauge :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Body/Shell Style :
Receptacle
Features :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Form :
Color :
Flange Feature :
Housing/Shell (2-56)
Ingress Protection :
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Pin
Contact Finish Thickness :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Package :
Bulk
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Feature :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Type :
Signal
Insertion Force-Max :
2.224 N
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Resistance :
8mOhm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Rows :
3
RoHS :
N
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Total Number of Contacts :
21
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Backset Spacing :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Body Length or Diameter :
1.085 inch
Voltage Rating :
Brand :
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21PCBRTL58-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-21PCBRTL58-A174 pinout, MDM-21PCBRTL58-A174 datasheet PDF, MDM-21PCBRTL58-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21PCBRTL58-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.