MDM-21PBSM7L57
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-21PBSM7L57
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 21POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Resistance :
8mOhm
Voltage Rating :
Length - Termination :
0.19 inch
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Number of Rows :
2
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions :
21
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Pbfree Code :
No
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Color :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Brand :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Style :
Pin
Features :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Current Rating (Amps) :
3A
Ingress Protection :
Total Number of Contacts :
21
JESD-609 Code :
e4
Published :
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Finish Thickness :
Backset Spacing :
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Depth :
0.555 inch
Packaging :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Body Length or Diameter :
1.69 inch
Contact Form :
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
Number Of PCB Rows :
2
Number of Contacts :
Current Rating :
3A
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Reliability :
COMMERCIAL
Package :
Body Breadth :
0.308 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Product Status :
Active
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS :
Non-Compliant
Wire Gauge :
Feature :
Shielded
Termination :
Wire Leads
Datasheets
MDM-21PBSM7L57
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21PBSM7L57 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-21PBSM7L57 pinout, MDM-21PBSM7L57 datasheet PDF, MDM-21PBSM7L57 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21PBSM7L57 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.