MDM-15SCBRM7T
Mfr.Part #
MDM-15SCBRM7T
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS R/A SLDR
RoHS :
N
Material Flammability Rating :
Contact Resistance :
8mOhm
Gender :
FEMALE
Body Depth :
0.42 inch
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
Orientation :
RIGHT ANGLE
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Rated Current (Signal) :
3A
Max Operating Temperature :
125 °C
Housing Material :
Polymer
Terminal Pitch :
2.54mm
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Body/Shell Style :
PLUG
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Wire Gauge :
Max Current Rating :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Current Rating :
3A
Contact Style :
Socket
Package :
Bulk
Color :
Number of Terminals :
Current Rating (Amps) :
3A
Plating :
Aluminium, Cadmium, Chromate
Contact Plating :
Termination :
Solder
Number of Rows :
3
Reliability :
COMMERCIAL
Insertion Force-Max :
2.224 N
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Number of Ports :
1
Number Of PCB Rows :
3
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-55 °C
e4
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Number of Positions :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Form :
Mount :
Through Hole
Signal
Pbfree Code :
No
STAGGERED
Datasheets
MDM-15SCBRM7T
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15SCBRM7T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-15SCBRM7T pinout, MDM-15SCBRM7T datasheet PDF, MDM-15SCBRM7T amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15SCBRM7T ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.