MDM-15PL1L-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-15PL1L-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
3A
Package :
Bulk
Body Length or Diameter :
0.935 inch
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Contact Resistance :
10MOhm
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Design :
PREASSEM CONN
Product Status :
Active
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Type :
Signal
Ingress Protection :
Feature :
Shielded
Factory Lead Time :
34 Weeks
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Finish Thickness :
Material Flammability Rating :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Total Number of Contacts :
15
Number of Positions :
15
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Body Breadth :
0.308 inch
Reference Standard :
UL
Backset Spacing :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Termination :
Wire Leads
Current Rating :
3A
Cable Length :
12mm
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Contact Form :
Brand :
Reliability :
COMMERCIAL
Voltage Rating :
Published :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Style :
Pin
ECCN Code :
EAR99
Features :
Shielded
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Gender :
Male
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows :
2
RoHS :
Details
Length - Termination :
0.5 inch
Insulation Material :
GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Datasheets
MDM-15PL1L-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15PL1L-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-15PL1L-A174 pinout, MDM-15PL1L-A174 datasheet PDF, MDM-15PL1L-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15PL1L-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.