MDM-15PBRP-A174
Mfr.Part #
MDM-15PBRP-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Length :
39.12mm
Backset Spacing :
Max Operating Temperature :
125 °C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
HTS Code :
Housing Material :
Polymer
Gender :
Male
Brand :
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
3A
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Resistance :
8mOhm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number Of PCB Rows :
2
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Micro-D D-Sub Connectors
Number of Terminals :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Contact Plating :
Gold
Depth :
16.28mm
Body Breadth :
0.308 inch
Termination :
Solder
Color :
RoHS :
N
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Style :
Pin
Number of Rows :
2
Current Rating :
3A
Shielded
Filter Feature :
Durability :
500 Cycles
Number of Conductors :
ONE
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Number of Ports :
1
Shielded
Mount :
Through Hole
Datasheets
MDM-15PBRP-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15PBRP-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-15PBRP-A174 pinout, MDM-15PBRP-A174 datasheet PDF, MDM-15PBRP-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15PBRP-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.