MDM-15PBRP-A172
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-15PBRP-A172
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Color :
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Voltage Rating :
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Brand :
Contact Form :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Type :
Signal
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
HTS Code :
Contact Resistance :
8mOhm
Published :
Number of Rows :
2
Contact Style :
Pin
RoHS :
N
Features :
Shielded
Body Length or Diameter :
1.54 inch
Wire Gauge :
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Gender :
Male
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Material Flammability Rating :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Gold Plated
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Feature :
Shielded
Packaging :
Backset Spacing :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Body Breadth :
0.308 inch
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Solder
Number Of PCB Rows :
2
Package :
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions :
15
Total Number of Contacts :
15
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Current Rating :
3A
Length - Termination :
0.109 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Body Depth :
0.455 inch
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Current Rating (Amps) :
3A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body/Shell Style :
Receptacle
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Number of Contacts :
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Datasheets
MDM-15PBRP-A172
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15PBRP-A172 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-15PBRP-A172 pinout, MDM-15PBRP-A172 datasheet PDF, MDM-15PBRP-A172 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15PBRP-A172 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.