MDM-100PSM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-100PSM12
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 100POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
100
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Features :
Shielded
Package :
Bulk
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
3A
Voltage Rating :
Current Rating :
3A
Product Status :
Active
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Backset Spacing :
Color :
Contact Type :
Signal
Wire Gauge :
Pbfree Code :
No
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Form :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Finish Thickness :
Material Flammability Rating :
Brand :
Reach Compliance Code :
Compliant
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Ingress Protection :
Published :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Number of Rows :
4
Datasheets
MDM-100PSM12
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-100PSM12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-100PSM12 pinout, MDM-100PSM12 datasheet PDF, MDM-100PSM12 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-100PSM12 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.