MDH7045C-331MA=P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDH7045C-331MA=P3
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 330UH 490MA 800MOHM SM
Stock
739
In Stock :
739
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Series :
MDH7045C
Current - Saturation :
420mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Terminations :
2
Type :
Wirewound
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
800mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
490mA
Inductance :
330μH
Rated Current-Max :
0.49A
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
0.1MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
yes
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Size / Dimension :
0.291Lx0.276W 7.40mmx7.00mm
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
MDH7045C-331MA=P3
Murata Electronics MDH7045C-331MA=P3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD