MDF7P-14P-2.54DSA(95)
Mfr.Part #
MDF7P-14P-2.54DSA(95)
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
All
Brand :
Vishay / Beyschlag
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Product :
Professional Resistors Thin Film SMD
Contact Length - Mating :
0.492 (12.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Product Type :
Thin Film Resistors
Vishay
Contact Finish - Post :
Tin
RoHS :
Details
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Features :
Style :
Board to Cable/Wire
Power Rating :
62.5 mW (1/16 W)
Subcategory :
Resistors
Contact Finish - Mating :
Tin
Resistance :
2 MOhms
Base Product Number :
MDF7
Temperature Coefficient :
50 PPM / C
Overall Contact Length :
0.710 (18.03mm)
Shrouding :
Unshrouded
Mounting Style :
PCB Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
14
Width :
0.5 mm
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Technology :
Thin Film
Type :
Professional Thin Film Chip Resistors
Row Spacing - Mating :
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mated Stacking Heights :
Current Rating (Amps) :
3A
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Fastening Type :
Push-Pull
Applications :
Header
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 125 C
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Length :
1 mm
Insulation Color :
Black
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
MCS0402
Voltage Rating :
50 V
Number of Rows :
1
Height :
0.32 mm
Contact Finish Thickness - Post :
Package :
Bag
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Tolerance :
1 %