MDF7C-8P-2.54DSA(55)
Mfr.Part #
MDF7C-8P-2.54DSA(55)
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Contact Gender :
Male
Length - Stack Height :
0.728 18.500mm
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
8
Contact Resistance :
30mOhm
Color :
Black, Gray
Length - Tail :
0.138 3.500mm
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
24.9936mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Rated Current (Signal) :
3A
Termination :
Solder
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Reference Standard :
UL
Pitch :
0.100 2.54mm
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
No
Mount :
Through Hole
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Number of Rows :
1
Length - Overall Pin :
0.984 25.000mm
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Length - Post (Mating) :
0.118 3.000mm
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature (Min) :
-35°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Durability :
30 Cycles
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
39.4μin 1.00μm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
8
MIL Conformance :
Series :
MDF7
MDF7 Series GENERAL PURPOSE BOARD CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 8 Positions Black, Gray