MDF7C-7P-2.54DSA(95)
Mfr.Part #
MDF7C-7P-2.54DSA(95)
Description
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H TIN
Product Category :
Headers, Male Pins
Voltage Rating :
250VAC
Overall Contact Length :
0.984 (25.00mm)
Contact Finish - Mating :
Solder
Contact Finish Thickness - Post :
Number of Positions :
7
Current Rating (Amps) :
3A
Product Category :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Base Product Number :
MDF7
Product Type :
Connector Type :
PCB Terminal Blocks with Wire
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Cable/Wire
Product Status :
Active
Subcategory :
Brand :
Hirose Connector
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Number of Poles :
07
Rated Voltage :
300V
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
Row Spacing - Mating :
Fastening Type :
Push-Pull
Applications :
Rated Current (Power) :
24A
Through Hole
Shrouding :
Unshrouded
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Post :
Tin
Hirose Electric
Features :
Contact Type :
Male Pin
Mated Stacking Heights :
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Package :
Bag
Contact Shape :
Square
Contact Length - Mating :
0.766 (19.46mm)
MDF7 Series 1-Row PCB Terminal Blocks with Wire Solder Brass Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 7-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height