MDF7C-26DP-2.54DSA(55)
Mfr.Part #
MDF7C-26DP-2.54DSA(55)
Description
CONN HDR 26POS 0.1 STACK T/H TIN
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Post (Mating) :
0.118 3.000mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Stack Height :
0.728 18.500mm
Solder
Pitch :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
26
Number of Pins :
26
Series :
MDF7
Contact Plating :
Tin
Color :
Black, Gray
Length :
24.9936mm
Length - Tail :
0.138 3.500mm
Length - Overall Pin :
0.984 25.000mm
MDF7 Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 26 Positions Black, Gray
MDF7C-26DP-2.54DSA(55) Overview
This device is mounted in the Through Hole position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MDF7 Series.A total of 26 pins are available on the device.