MDF7C-15P-2.54DSA(55)
Mfr.Part #
MDF7C-15P-2.54DSA(55)
Description
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Color :
Black, Gray
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Reference Standard :
UL
Operating Temperature (Max) :
85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
1
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
MIL Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Length - Overall Pin :
0.984 25.000mm
Length - Tail :
0.138 3.500mm
Rated Current (Signal) :
3A
Durability :
30 Cycles
Termination :
Solder
IEC Conformance :
Contact Mating Length :
19.4564mm
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
39.4μin 1.00μm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Total Number of Contacts :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Post (Mating) :
0.118 3.000mm
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
15
Contact Material :
Brass
Contact Resistance :
30mOhm
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
Connector Type :
Male Pin
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
0.728 18.500mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Hirose MDF7C-15P-2.54DSA(55)
MDF7 Series GENERAL PURPOSE Male Pin 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 15 Positions Black, Gray