MDF7-8P-2.54DS(95)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-8P-2.54DS(95)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Base Product Number :
MDF7
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Mating :
Features :
Number of Rows :
1
Product Category :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Subcategory :
Contact Type :
Male Pin
Product Status :
Active
Brand :
Hirose Connector
Package :
Bag
Current Rating (Amps) :
3A
Mated Stacking Heights :
Number of Positions :
8
Contact Finish - Mating :
Tin
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage Rating :
250VAC
Overall Contact Length :
Shrouding :
Unshrouded
Number of Positions Loaded :
All
Hirose Electric
Series :
MDF7
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Length - Mating :
0.293 (7.45mm)
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Applications :
Row Spacing - Mating :
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Insulation Height :
0.157 (4.00mm)
Ingress Protection :
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Shape :
Square
Insulation Color :
Black
Contact Length - Post :
0.130 (3.30mm)
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Product Type :
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Datasheets
MDF7-8P-2.54DS(95)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 8-Position Board to Cable/Wire 0.157 (4.00mm) Height