MDF7-6S-2.54DSA
Mfr.Part #
MDF7-6S-2.54DSA
Description
CONN RCPT 6POS 0.1 TIN PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Rated Current (Signal) :
3A
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Voltage - Rated :
250VAC
Contact Finish - Mating :
Tin
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Mixed Contacts :
No
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Housing Color :
Black
Current Rating :
3A
Number Of PCB Rows :
1
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL
Housing Material :
Polyamide
Contact Type :
Female Socket
RoHS Status :
RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Style :
Board to Board
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
6
Contact Resistance :
30mOhm
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Number of Conductors :
ONE
Filter Feature :
Number of Rows :
1
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Datasheets
MDF7-6S-2.54DSA
Hirose MDF7-6S-2.54DSA
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 6 Positions Female Socket