MDF7-46D-2.54DSA(56)
Mfr.Part #
MDF7-46D-2.54DSA(56)
Description
CONN RCPT 46POS 0.1 GOLD PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
DIN Conformance :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
IEC Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Conductors :
ONE
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
2
HTS Code :
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Length - Termination :
0.118 inch
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
3A
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Female Socket
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Filter Feature :
Lead Free :
Lead Free
Series :
MDF7
Housing Material :
Plastic
Mounting Type :
Through Hole
Gender :
FEMALE
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
MIL Conformance :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Body Depth :
0.197 inch
Voltage - Rated :
250VAC
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Finish - Post :
Tin
Housing Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
Reference Standard :
UL
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
46
Contact Resistance :
30mOhm
Body Breadth :
0.394 inch
Style :
Board to Board
Reach Compliance Code :
Unknown
Durability :
50 Cycles
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Hirose MDF7-46D-2.54DSA(56)
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 46 Positions Female Socket