MDF7-46D-2.54DSA(39)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-46D-2.54DSA(39)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 46POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions :
46
Style :
Board to Board
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Voltage - Rated :
250VAC
Mounting Type :
Through Hole
Series :
MDF7
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Post :
Tin
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 46 Positions Female Socket