MDF7-3S-2.54DSA(96)
Mfr.Part #
MDF7-3S-2.54DSA(96)
Description
CONN RCPT 3POS SGL STR TH GOLD
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Type :
Female Socket
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Style :
Board to Board
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Rows :
1
Contact Material :
Phosphor Bronze
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
3
Voltage - Rated :
250VAC
Insulation Color :
Black
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Datasheets
MDF7-3S-2.54DSA(96)
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 3 Positions Female Socket