MDF7-34D-2.54DSA(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-34D-2.54DSA(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 34POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Shape :
Square
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Fastening Type :
Push-Pull
Reference Standard :
UL
Length - Termination :
0.118 inch
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Series :
MDF7
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Breadth :
0.394 inch
Number of Positions :
34
Contact Type :
Female Socket
Style :
Board to Board
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
IEC Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Durability :
30 Cycles
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Resistance :
30mOhm
Body Length or Diameter :
1.7 inch
Filter Feature :
Voltage - Rated :
250VAC
Insulation Height :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
ECCN Code :
EAR99
Body Depth :
0.197 inch
Contact Finish - Mating :
Tin
HTS Code :
Number of Conductors :
ONE
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 34 Positions Female Socket