MDF7-26D-2.54DSA(55)
Mfr.Part #
MDF7-26D-2.54DSA(55)
Description
CONN RCPT 26POS 0.1 TIN PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions Loaded :
All
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Body Depth :
0.197 inch
DIN Conformance :
No
Through Hole
Length - Termination :
0.118 inch
Style :
Board to Board
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Contact Finish - Mating :
Tin
Filter Feature :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reach Compliance Code :
Unknown
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Reliability :
COMMERCIAL
Rated Current (Signal) :
3A
Number of Conductors :
ONE
MIL Conformance :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Current Rating :
3A
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Body Length or Diameter :
1.3 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Reference Standard :
UL
Housing Material :
Polyamide
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Number of Rows :
2
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
MDF7
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
250VAC
Number of Positions :
26
Contact Type :
Female Socket
Durability :
30 Cycles
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Body Breadth :
0.394 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 26 Positions Female Socket