MDF7-25S-2.54DSA(41)
Mfr.Part #
MDF7-25S-2.54DSA(41)
Description
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Female Socket
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
25
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Style :
Board to Board
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
250VAC
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Post :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Series :
MDF7
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 25 Positions Female Socket