MDF7-19S-2.54DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-19S-2.54DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 19POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Series :
MDF7
Contact Type :
Female Socket
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
19
Termination :
Solder
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
250VAC
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
MDF7-19S-2.54DSA
Hirose MDF7-19S-2.54DSA
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 19 Positions Female Socket