MDF7-17S-2.54DSA(56)
Mfr.Part #
MDF7-17S-2.54DSA(56)
Description
CONN RCPT 17POS 0.1 GOLD PCB
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Color :
Black
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Durability :
50 Cycles
Reference Standard :
UL
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Terminal Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Body Breadth :
0.295 inch
Number of Conductors :
ONE
Contact Resistance :
30mOhm
Packaging :
Bulk
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Post :
Operating Temperature :
-35°C~85°C
UL Flammability Code :
94V-0
1
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
250VAC
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
DIN Conformance :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
HTS Code :
Number of Positions :
17
Style :
Board to Board
IEC Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
Phosphor Bronze
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
MIL Conformance :
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 17 Positions Female Socket