MDF7-16S-2.54DSA(95)
Mfr.Part #
MDF7-16S-2.54DSA(95)
Description
CONN RCPT 16POS SGL STR TH TIN
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Voltage - Rated :
250VAC
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Color :
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions :
16
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 16 Positions Female Socket