MDF7-16S-2.54DSA(56)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-16S-2.54DSA(56)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Filter Feature :
No
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Conductors :
ONE
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Reliability :
COMMERCIAL
Mount :
Through Hole
Reference Standard :
UL
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Series :
MDF7
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Push-Pull
MIL Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Number of Positions :
16
UL Flammability Code :
94V-0
Voltage - Rated :
250VAC
Number of Rows :
1
Contact Type :
Female Socket
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Style :
Board to Board
Termination :
Solder
Body Breadth :
0.295 inch
Reach Compliance Code :
Unknown
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Insulation Color :
Black
Contact Shape :
Square
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Resistance :
30mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
Durability :
50 Cycles
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps) :
3A
DIN Conformance :
HTS Code :
Terminal Pitch :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 16 Positions Female Socket