MDF7-16P-2.54DSA(95)
Mfr.Part #
MDF7-16P-2.54DSA(95)
Manufacturer
Hirose
Package / Case
3.2 mm x 2.5 mm
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Stock
475
In Stock :
475
All
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Frequency Stability :
25 ppm
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Load Capacitance :
15 pF
Ingress Protection :
Mated Stacking Heights :
Features :
Frequency :
40 MHz
RoHS :
Details
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Packaging :
Reel
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Length - Mating :
0.394 (10.00mm)
Product Type :
Standard Oscillators
Current Rating :
55 mA
Number of Positions :
16
Termination Style :
SMD/SMT
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Output Format :
LVCMOS
Height :
0.9 mm
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Tin
Brand :
Renesas Electronics
Voltage Rating :
250VAC
Series :
XL
Package / Case :
3.2 mm x 2.5 mm
Length :
3.2 mm
Mounting Type :
Through Hole
Renesas Electronics
Product Status :
Active
Style :
Board to Cable/Wire
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Base Product Number :
Number of Rows :
1
Square
Applications :
Subcategory :
Oscillators
Width :
2.5 mm
Package :
Bag
Current Rating (Amps) :
3A
Overall Contact Length :
0.612 (15.54mm)
Introducing Headers, Male Pins Hirose MDF7-16P-2.54DSA(95) from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-35°C ~ 85°C, Package / Case:3.2 mm x 2.5 mm, Mounting Type:Through Hole, MDF7-16P-2.54DSA(95) pinout, MDF7-16P-2.54DSA(95) datasheet PDF, MDF7-16P-2.54DSA(95) amp .Beyond Headers, Male Pins Hirose MDF7-16P-2.54DSA(95) ,we also offer 3220-20-0100-00, 3020-26-0300-00, 3220-26-0300-00-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Hirose MDF7-16P-2.54DSA(95)
XL Series 1-Row Header Solder Brass Reel Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height
MDF7-16P-2.54DSA(95) Overview
The product is packaged in Header.This device is mounted in the Through Hole position.It has been determined that a Reel case is necessary to package the product.There is a product in the XL Series.3.2 mm x 2.5 mm indicates that the package contains an enclosed device.The device could be used for the following application: -.As a result, the device runs at -35°C ~ 85°C Operating Temperature.