MDF7-13S-2.54DSA(55)
Mfr.Part #
MDF7-13S-2.54DSA(55)
Description
CONN RCPT 13POS 0.1 TIN PCB
Headers, Receptacles, Female Sockets
Housing Color :
Black
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions :
13
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
MIL Conformance :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Fastening Type :
Push-Pull
DIN Conformance :
No
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Filter Feature :
Stack Height :
3.5mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating :
3A
Flammability Rating :
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
1
HTS Code :
Through Hole
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Rated Current (Signal) :
3A
Packaging :
Tray
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Resistance :
1GOhm
Voltage - Rated :
250VAC