MDF7-12S-2.54DSA(55)
Mfr.Part #
MDF7-12S-2.54DSA(55)
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 TIN PCB
Voltage - Rated :
250VAC
DIN Conformance :
No
All
Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
No
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Housing Material :
Plastic
Current Rating :
3A
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Conductors :
ONE
Mount :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
UL Flammability Code :
94V-0
Housing Color :
RoHS Compliant
Mixed Contacts :
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Termination :
Solder
Reference Standard :
UL
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
12
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Rated Current (Signal) :
3A
IEC Conformance :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
MDF7
Factory Lead Time :
12 Weeks
1
ECCN Code :
EAR99
Number Of PCB Rows :
1
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
UL94 V-0
Filter Feature :
Hirose MDF7-12S-2.54DSA(55)
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 12 Positions Female Socket