MDF7-12D-2.54DSA
Mfr.Part #
MDF7-12D-2.54DSA
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 TIN PCB
Headers, Receptacles, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
3A
Mixed Contacts :
No
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Durability :
30 Cycles
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Body Length or Diameter :
0.6 inch
Number of Positions :
12
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
250VAC
Contact Resistance :
30mOhm
MIL Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-35°C~85°C
HTS Code :
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Depth :
0.197 inch
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Length - Termination :
0.118 inch
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Termination :
Solder
Reference Standard :
UL
JESD-609 Code :
e3
Insulation Height :
0.197 5.00mm
IEC Conformance :
Insulation Color :
Black
DIN Conformance :
Number of Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
Number of Conductors :
ONE
Filter Feature :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Factory Lead Time :
10 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Through Hole
Body Breadth :
0.394 inch
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Compliant
Datasheets
MDF7-12D-2.54DSA
Hirose MDF7-12D-2.54DSA
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 12 Positions Female Socket