MDF7-11S-2.54DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-11S-2.54DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 11POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Reference Standard :
UL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Lead Free :
Lead Free
Contact Type :
Female Socket
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
11
Mixed Contacts :
No
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Housing Color :
Black
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Gender :
FEMALE
Style :
Board to Board
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Material :
Polyamide
IEC Conformance :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Lead Pitch :
2.54mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Finish - Mating :
Tin
MIL Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
250VAC
Contact Resistance :
30mOhm
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating :
3A
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Series :
MDF7
Number Of PCB Rows :
1
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
Mount :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
DIN Conformance :
Rated Current (Signal) :
3A
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
MDF7-11S-2.54DSA
Hirose MDF7-11S-2.54DSA
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 11 Positions Female Socket