MDF7-11S-2.54DSA(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-11S-2.54DSA(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 11POS 0.1 TIN PCB
Stock
175
In Stock :
175
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions :
11
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Number Of PCB Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
MIL Conformance :
No
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Tin
Lead Pitch :
2.54mm
Number of Rows :
1
Reference Standard :
UL
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
IEC Conformance :
No
Termination :
Solder
Lead Free :
Lead Free
Number of Conductors :
ONE
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Polyamide
Contact Shape :
Square
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Series :
MDF7
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Flammability Rating :
UL94 V-0
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e3
Rated Current (Signal) :
3A
Style :
Board to Board
Filter Feature :
Housing Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
250VAC
Contact Type :
Female Socket
Hirose MDF7-11S-2.54DSA(55)
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 11 Positions Female Socket