MDF2016BSS180CTD25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF2016BSS180CTD25
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
NOISE SUPPRESSION FILTER FOR POW
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Qualification :
AEC-Q200
Packaging :
MouseReel
Product Height :
1mm
Test Frequency :
2 MHz
Ratings :
AEC-Q200
Length :
2 mm
Number of Channels :
1 Channel
Impedance Tolerance :
TDK
Current Rating (Max) :
1.1A
Impedance :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Height :
1 mm
Product Category :
Common Mode Chokes / Filters
Product :
EMC Filters
Brand :
TDK
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Digi-Reel?
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Noise Suppression Filter
Impedance @ Frequency :
18 Ohms @ 2 MHz
Shielding :
Shielded
Number of Lines :
1
RoHS :
Details
Height (Max) :
0.039" (1.00mm)
DC Resistance (DCR) (Max) :
200mOhm
Product Type :
Common Mode Chokes
Product Width :
1.6mm
Filter Type :
Power Line
Mounting Type :
Surface Mount
Product Length :
2mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Series :
MDF
Width :
1.6 mm
Application :
Automotive
Product Status :
Active
TDK Corporation MDF2016BSS180CTD25
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN