MDD72-18N1B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDD72-18N1B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.8KV 113A TO240AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Operating Temperature :
150°C
Surface Mount :
No
Reverse Voltage :
1.8kV
IXYS
Brand :
IXYS
Base Part Number :
MD*72
Type :
Diode Module
Diode Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Technology :
Si
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1700A
HTS Code :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Reach Compliance Code :
Compliant
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Terminal Position :
UPPER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
Product :
Diode Power Modules
Package / Case :
TO-240AA
Max Reverse Voltage (DC) :
1.8kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1800V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15mA @ 1800V
Number of Terminations :
3
Mounting Style :
Screw Mounts
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Output Current-Max :
99A
JEDEC-95 Code :
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Min Operating Temperature :
-40°C
Forward Voltage :
1.6V
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Chassis Mount, Screw
Supplier Device Package :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1800 V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.8kV
Peak Reverse Current :
15mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
MDD72
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
113A
Pin Count :
3
Number of Pins :
Vf - Forward Voltage :
1.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6V @ 300A
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Packaging :
Bulk
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.95kA
Application :
GENERAL PURPOSE
Average Rectified Current :
113A
Number of Terminals :
Package :
Bulk
Published :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
2
Product Status :
Active
Case Connection :
Isolated
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Phases :
1
Datasheets
MDD72-18N1B
Littelfuse MDD72-18N1B
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 113A 1.8kV-DC 2-Element TO-240AA Chassis Mount
MDD72-18N1B Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 1.6V to operate the device.An output voltage of 99A is the maximum it can handle.A reverse voltage peak of 15mA is applied to devices like this one.
MDD72-18N1B Features
1.6V forward voltage
a maximum output voltage of 99A
a peak voltage of 15mA
a reverse voltage peak of 15mA
MDD72-18N1B Applications
There are a lot of IXYS
MDD72-18N1B applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23