MDD310-22N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDD310-22N1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Y2-DCB
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 2.2KV 305A Y2-DCB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Factory Lead Time :
28 Weeks
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Forward Voltage :
1.2V
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
2
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40mA @ 2200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Product Number :
MDD310
Case Connection :
Isolated
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Vf - Forward Voltage :
1.2 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Non-rep Pk Forward Current-Max :
11500A
Reverse Voltage :
2.2kV
Number of Phases :
1
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
IXYS
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Peak Non-Repetitive Surge Current :
12.2kA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Style :
Screw Mounts
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Average Rectified Current :
305A
Supplier Device Package :
Y2-DCB
Application :
GENERAL PURPOSE
Published :
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
MDD310
Product Status :
Active
Max Reverse Voltage (DC) :
2.2kV
IXYS
Type :
High Current Diode Modules
Package :
Bulk
Qualification Status :
Not Qualified
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Number of Terminals :
3
Number of Terminations :
3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 600A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
2200 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Series :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2200V
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS :
Compliant
Package / Case :
Output Current-Max :
305 A
Surface Mount :
No
HTS Code :
Product :
Power Semiconductor Modules
Technology :
Si
Reach Compliance Code :
Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Pins :
Diode Type :
Standard
Terminal Position :
UPPER
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
305A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
MDD310-22N1
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 305A 2.2kV-DC 2-Element Y2-DCB Chassis Mount
MDD310-22N1 Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1.2V.305 A is its maximum output voltage.
MDD310-22N1 Features
1.2V forward voltage
a maximum output voltage of 305 A
MDD310-22N1 Applications
There are a lot of IXYS
MDD310-22N1 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23