MDB1-9SL10P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDB1-9SL10P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 9POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Cable Length :
76mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Product Status :
Active
Total Number of Contacts :
9
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Form :
Ingress Protection :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Gender :
FEMALE
Number of Rows :
2
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
Contact Type :
Signal
Contact Resistance :
10MOhm
Published :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Current Rating (Amps) :
3A
Radiation Hardening :
No
Package :
Mounting Style :
CABLE
Insulation Material :
GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
Contact Finish Thickness :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Number of Positions :
9
Color :
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Panel Mount
Body Length or Diameter :
0.788 inch
Housing Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Features :
Current Rating :
3A
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Dielectric Material :
Termination Style :
Crimp
Wire Gauge :
Termination :
Wire Leads
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Angle :
Straight
JESD-609 Code :
e4
Shell Material, Finish :
Voltage Rating :
RoHS :
Non-Compliant
Number of Pins :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backset Spacing :
Brand :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Reliability :
COMMERCIAL
Series :
MDB
Contact Finish :
Gold
Datasheets
MDB1-9SL10P
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDB1-9SL10P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, Number of Pins:9, MDB1-9SL10P pinout, MDB1-9SL10P datasheet PDF, MDB1-9SL10P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDB1-9SL10P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MDB1-9SL10P Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MDB Series.Devices with 9 pins are available.In this case, the device operates at -55°C~150°C Operating Temperature.