MDB1-21SCBRP
Mfr.Part #
MDB1-21SCBRP
Description
CONN MICRO-D RCPT 21POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
3A
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Contact Finish :
Gold
Number of Contacts :
21
Ingress Protection :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
21
Shell Material, Finish :
Color :
Pitch :
1.27mm
Material Flammability Rating :
Orientation :
RIGHT ANGLE
RoHS :
Non-Compliant
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
HTS Code :
Base Product Number :
MDB1
Datasheets
MDB1-21SCBRP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDB1-21SCBRP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDB1-21SCBRP pinout, MDB1-21SCBRP datasheet PDF, MDB1-21SCBRP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDB1-21SCBRP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.