MD801-009-07NF9-19SE
Mfr.Part #
MD801-009-07NF9-19SE
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Positions :
19
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size - Insert :
9-19
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
E
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Olive Drab
Cinch Connectivity Solutions MD801-009-07NF9-19SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp - Olive Drab Chromate over Cadmium E Threaded
MD801-009-07NF9-19SE Overview
MD801-009-07NF9-19SE Features
MD801-009-07NF9-19SE Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MD801-009-07NF9-19SE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER