MD801-009-07M10-26SE
Mfr.Part #
MD801-009-07M10-26SE
Shell Style :
Jam Nut
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
Mounting Style :
CABLE
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Positions :
26
Orientation :
E
Contact Gender :
Socket (Female)
Features :
Color :
Silver
Product :
Receptacles
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mating Style :
Banding
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Type :
Panel Mount
Cinch Connectivity Solutions MD801-009-07M10-26SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp - Electroless Nickel E Threaded
MD801-009-07M10-26SE Overview
MD801-009-07M10-26SE Features
MD801 series
MD801-009-07M10-26SE Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MD801-009-07M10-26SE Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER