MD801-009-02MT10-26PA
Mfr.Part #
MD801-009-02MT10-26PA
MINIATURE D38999 CIRCULAR CONNEC
Stock
55
In Stock :
55
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Plating :
Gold
RoHS :
Details
Base Product Number :
MD801-009
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size - Insert :
10-26
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating :
750VAC
Shell Size :
10
Contact Gender :
Pin (Male)
Orientation :
A
Primary Material :
Metal
Current Rating :
5 A
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Mounting Style :
Panel
Shell Finish :
Durmalon?
Number of Positions :
26
Product :
Receptacles
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Style :
Square Flange
Contact Material :
Cinch Connectivity Solutions MD801-009-02MT10-26PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp - Durmalon? A Threaded
MD801-009-02MT10-26PA Overview
MD801-009-02MT10-26PA Features
MD801 series
MD801-009-02MT10-26PA Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MD801-009-02MT10-26PA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER