MD801-007-16M8-13SC
Mfr.Part #
MD801-007-16M8-13SC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Style :
Banding
Color :
Silver
Features :
Coupling Nut
Orientation :
C
Contact Gender :
Socket (Female)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Mounting Style :
CABLE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Style :
PLUG
Shell Size, MIL :
Product :
Plugs
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
13
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
8-13
Cinch Connectivity Solutions MD801-007-16M8-13SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp - Electroless Nickel C Threaded
MD801-007-16M8-13SC Overview
MD801-007-16M8-13SC Features
MD801 series
MD801-007-16M8-13SC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MD801-007-16M8-13SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER