MD801-007-16M13-37PF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD801-007-16M13-37PF
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
MINIATURE D38999 CIRCULAR CONNEC
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
5A
Cable Opening :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Style :
PLUG
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Shell Material :
Aluminum
Series :
MD801
Orientation :
F
Package :
Bag
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination Style :
Crimp
Applications :
Aerospace, Military
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Mounting Style :
CABLE
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product :
Plugs
Features :
Coupling Nut
Mating Style :
Banding
Mounting Angle :
Straight
Contact Finish Thickness - Mating :
Backshell Material, Plating :
Shell Plating :
Nickel
RoHS :
Details
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating :
Number of Positions :
37
Shell Size, MIL :
Brand :
Cinch
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Gender :
Pin (Male)
Insert Material :
Contact Finish - Mating :
Material Flammability Rating :
Cinch Connectivity Solutions MD801-007-16M13-37PF
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp - Electroless Nickel F Threaded
MD801-007-16M13-37PF Overview
MD801-007-16M13-37PF Features
MD801 series
MD801-007-16M13-37PF Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MD801-007-16M13-37PF Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER