MD7IC2050NBR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD7IC2050NBR1
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-272-14 Variant, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
IC AMP W-CDMA 1.88-2.1GHZ TO272
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
RF Amplifiers
VSWR-Max :
5
Input Power-Max (CW) :
28dBm
RF/Microwave Device Type :
NARROW BAND HIGH POWER
Voltage - Supply :
28V
JESD-609 Code :
e3
Test Frequency :
2.01GHz
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Additional Feature :
USABLE AT 1750 TO 2050 MHZ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Characteristic Impedance :
50Ohm
Construction :
Module
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Supply :
230mA
Package / Case :
TO-272-14 Variant, Flat Leads
RF Type :
W-CDMA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
143 Weeks
P1dB :
47.8dBm
Frequency :
1.88GHz~2.1GHz
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Gain :
30.5dB
Datasheets
MD7IC2050NBR1
NXP Semiconductors MD7IC2050NBR1
30.5dB W-CDMA NARROW BAND HIGH POWER Tape & Reel (TR) 1.88GHz~2.1GHz 28V 5 P1dB:47.8dBm Surface Mount
MD7IC2050NBR1 Overview
A cost-effective RF amplifier with NARROW BAND HIGH POWER RF/Microwave device type.Input RF type W-CDMA of the RF amplifier.High reliability is achieved using advanced RF Amp' packaging Tape & Reel (TR).Shipping overseas is convenient thanks to the RF power Amplifier's packaging in TO-272-14 Variant, Flat Leads.The mount Amplifiers RF should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 28V volts to the Amplifiers RF.Added features of this RF Amp include: USABLE AT 1750 TO 2050 MHZIt is powered by a RF Amplifiers' current of 230mA which is used for its operation.
MD7IC2050NBR1 Features
NARROW BAND HIGH POWER RF/Microwave Amplifier
RF Type W-CDMA
28V voltage
230mA current