MD16110A-DKM2MM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD16110A-DKM2MM
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
A-3 Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE GP 1600V 110A A3
Stock
167
In Stock :
167
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6V @ 350A
Terminal Position :
UPPER
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Reach Compliance Code :
Unknown
Element Configuration :
Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Package / Case :
A-3 Module
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 1600V
Max Operating Temperature :
150°C
JESD-30 Code :
R-CUFM-X3
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2700A
Reverse Test Voltage :
1600V
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage-Min :
1600V
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Average Rectified Current :
110A
Packaging :
Bulk
Output Current :
110A
Number of Terminations :
3
Power Dissipation-Max :
410W
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Published :
2014
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Forward Voltage :
1.6V
Mounting Type :
Chassis Mount
Weight :
110.000005g
Additional Feature :
UL RECOGNISED
Diode Type :
Standard
Reverse Current-Max :
500μA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MD16110A-DKM2MM
Littelfuse MD16110A-DKM2MM
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 110A 1.6kV-DC 2-Element A-3 Module Chassis Mount
MD16110A-DKM2MM Overview
Using a forward voltage monitoring system is recommended, and the forward voltage should never exceed 500μA.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1.6V.
MD16110A-DKM2MM Features
a forward voltage of 500μA
a forward voltage of 500μA
1.6V forward voltage
MD16110A-DKM2MM Applications
There are a lot of Littelfuse Inc.
MD16110A-DKM2MM applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23