MD1-15SL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD1-15SL1
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Termination :
Wire Leads
Brand :
Shell Material, Finish :
Contact Resistance :
8mOhm
Total Number of Contacts :
15
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
15
Voltage Rating :
Body Depth :
0.171 inch
Wire Gauge :
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Contact Form :
Current Rating :
3A
Additional Feature :
STANDARD MOUNTING
Housing Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Type :
Signal
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Reliability :
COMMERCIAL
Dielectric Material :
RoHS :
Details
Series :
MD
Color :
Contact Finish Thickness :
Features :
Product Status :
Active
Mounting Option 1 :
HOLE .087-.098
Package :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating (Amps) :
3A
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Insulation Material :
GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
Packaging :
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Backset Spacing :
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body/Shell Style :
PLUG
Contact Design :
PREASSEM CONN
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
MD1-15SL1
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MD1-15SL1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, MD1-15SL1 pinout, MD1-15SL1 datasheet PDF, MD1-15SL1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MD1-15SL1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.