MD011A222KAB
Mfr.Part #
MD011A222KAB
Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 2-DIP
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Capacitance :
2200pF
Lead Free :
Contains Lead
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reference Standard :
MIL-C-39014
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Characteristics Code :
NP0
Length :
6.6mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Termination :
Radial
Custom Capabilities :
Other Capacitance Values on Request
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
2-DIP
Depth :
2.54mm
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
8.255mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Dielectric :
C0G
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
DIPGuard® MD
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Height :
3.429mm
Datasheets
MD011A222KAB
KYOCERA AVX MD011A222KAB
DIPGuard® MD 2200pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
MD011A222KAB Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
MD011A222KAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V