MD011A222JAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD011A222JAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
NP0
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Series :
DIPGuard® MD
Packaging :
Tube
Number of Pins :
2
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Depth :
2.54mm
Length :
6.6mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
2-DIP
Capacitance :
2200pF
Height :
3.429mm
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reference Standard :
MIL-C-39014
Custom Capabilities :
Other Capacitance Values on Request
Lead Pitch :
8.255mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
MD011A222JAB
KYOCERA AVX MD011A222JAB
DIPGuard® MD 2200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
MD011A222JAB Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 8.255mm.
MD011A222JAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V