MD011A182KAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD011A182KAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Lead Pitch :
8.255mm
Series :
DIPGuard® MD
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Packaging :
Tube
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
2-DIP
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1800pF
Datasheets
MD011A182KAB
KYOCERA AVX MD011A182KAB
DIPGuard® MD 1800pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C Through Hole 2-DIP
MD011A182KAB Overview
Ceramic capacitor is 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 8.255mm.
MD011A182KAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm